شیر برقی آب و 3 نکته مهم قبل از خرید آن

میتوان گفت یکی از رایج‌ترین موارد استفاده اتوماسیون، شیر برقی آب میباشد. جهت هرگونه قطع و وصل جریان سیالات، نیاز به شیربرقی میباشد. امروزه جنس های مختلفی در بازار یافت میشود. غالب این مدل ها وارداتی میباشند. در این مقاله به بررسی نکات مهم نصب و استفاده از شیربرقی میپردازیم.

بیشتر بخوانید: دستگاه کنترل از راه دور پیامکی مناسب پمپ آب

شیر برقی آب ارزان

همانطور که پیش‌تر گفته شد، برای کنترل جریان آب باید از شیربرقی استفاده کرد. به زبان ساده، شیربرقی کار شیر دستی آب را انجام میدهد، اما با برق. یعنی وسیله‌‌ای است، که با دادن و قطع برق به آن، جریان آب را قطع و وصل میکند. همواره روی لوله نصب میشود. همچنین در سایزهای 6 میلیمتر به بالا موجود میباشد.

حداقل فشار کار شیر برقی آب چقدر میباشد؟

این سوال مهم را باید قبل از خرید هر نوع شیر برقی آب از خود بپرسید. چراکه هر مدل شیربرقی در فشار مختلفی کار میکند. حداقل فشار آب، بسیار فاکتور مهمی است. اگر شیربرقی خریداری شده، در حداقل فشار خود نباشد، نمیتواند جریان را قطع کند. یعنی شیربرقی خریداری شده اصلا کارایی ندارد! معمولا شیربرقی‌ها، نیاز به حداقل فشار 1 الی 1.5 بار خواهد داشت. البته شیربرقی‌های زیادی هستند که بدون فشار نیز کار میکنند. یعنی نیاز به هیچ گونه فشار آبی، پشت شیربرقی ندارند. این نوع شیربرقی‌ها قیمت بالاتری دارند. معمولا شیربرقی‌هایی که نیاز به حداقل فشار دارند، طراحی ساده‌تر و ارزان‌تری دارند. فشار آب خانه، معمولا حدود 1.5 بار میباشد. یعنی شیر برقی، برای فشار آب خانه معمولا مناسب است. پس این نکته مهم را در همیشه در نظر بگیرید.

همین حالا شیربرقی خود را خریداری کنید. خرید شیر برقی آب

سلونوئید یا بوبین شیر برقی آب چیست؟

محرک قسمت قطع و وصل جریان آب را بوبین یا سلونوئید میگویند. این بوبین یک سیم‌پیچ میباشد. که با وصل جریان برق، نیروی باز و بسته کردن شیر برقی آب در آن القا میشود. ( اگه فیزیکتون خوب باشه، کاملا درکش میکنید. :) ). میشه گفت یجورایی قلب تپنده شیربرقی هست. اگر این سلونوئید مشکلی داشته باشد، دیگر شیربرقی قادر به قطع و وصل آب نخواهد بود. پس یکی از نکاتی که باید در موقع خرید به آن توجه کرد، قابلیت تعویض سلونوئید میباشد.

خرید شیر برقی آب

سلونوئید شیربرقی یکی از بخش‌های استهلاکی شیربرقی میباشد. یعنی بعد از چند سال، نیاز به تعمیر دارد. بعضی مدل‌های شیربرقی، مانند شیربرقی هانتر، سلولنوئید گرانی دارند. نکته مهم دیگر درباره این سلونوئیدها، ولتاژ کاری آنها میباشد. دقت کنید همه شیربرقی ها، 220 ولت نیستند! حتما دقت کنید روی سلونوئید چه ولتاژی نوشته باشد. هیچ موقع از حداکثر ولتاژ مورد نیاز سلونوئید فراتر نروید. سلونوئید شما خواهد سوخت. ولتاژ معمول شیر برقی آب، 5 ، 12، 24 و 220 ولت میباشد.

چه مدل شیر برقی آب مناسب کار من است؟

ما اینجا یک راهنما داریم. اول مهم است آبی که در لوله میباشد، از کجا تامین میشود. اگر میخواهید روی لوله آب شهری، شیربرقی را نصب کنید. میتوانید شیربرقی ساده‌تری را انتخاب کنید. مانند مدل‌های چینی و تایوانی. شیربرقی‌های آب، معمولا دارای فیلتر میباشند. اما اگر به عنوان مثال آب شما از رودخانه یا چاه تامین میشود، باید مدل قویتری را انتخاب کنید. چراکه رسوبات آب، روی استهلاک شیربرقی تاثیر خواهند گذاشت. برای کار باغ، شیر برقی آب هانتر یا راین، گزینه بسیار مناسبی است.

شیر برقی باغ

سازوکار فیلتراسیون شیربرقی‌های هانتر یا راین، قویتر و بهتر هستند. پس این نکته مهم را نیز در نظر بگیرید.

جنس بدنه شیر برقی آب، عاملی مهم در انتخاب شیربرقی

شیر برقی آب معمولا در دو جنس در بازار میباشد. یک مدل برنجی و یک مدل فایبر گلاس. مدل برنجی قطعا استحکام بالاتری دارد اما ما همواره طرفدار مدل‌های فایبرگلاس هستیم. دراین مدل‌ها، فایبرگلاس و پلی‌اتیلن مخلوط شده است. همین باعث شده در برابر سرما و گرما، به عنوان عاملی مهم در ترکیدن شیربرقی‌ها، مقاوم باشند. شیربرقی‌های برنجی، در برابر سرما و گرما، تاثیر پذیر هستند. پس اگر، شیربرقی شما در محیط بیرون میباشد، حتما این نکته را در نظربگیرید. شیربرقی‌های برنجی نیز، معمولا جزو دسته‌ای هستند که فشاری برای باز و بسته‌کردن نیاز ندارند.

تعمیر پذیری شیر برقی آب را برای آینده در نظر بگیرید

شیر برقی آب، یک وسیله استهلاکی است. مانند هر وسیله خانگی دیگر. پس درنظر داشته باشید، اگر در آینده نیاز به تعمیر داشته باشد، چکار خواهید کرد؟. به عنوان مثال شیربرقی‌های هانتر، تعمیرپذیری بسیار خوبی دارند. یعنی براحتی، بدون جداکردن از مسیر لوله تعمیر میشوند. اما شیربرقی‌های یک تکه و یک پارچه، حداقل نیاز به باز شدن کامل از لوله دارند. پس این مورد را نیز به عنوان عاملی مهم برای آینده در نظر بگیرید.