4 مزیت بزرگ اینترنت اشیا

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا به طور کلی به اشیا و تجهیزات محیط پیرامون ما که به شبکه اینترنت متصل شده، گفته میشود. این تجهیزات، توسط اپلیکیشن‌های موجود در وسایل هوشمند، قابل کنترل و مدیریت هستند. اینترنت اشیا، سیستمی به هم پیوسته از تجهیزات رایانه‌ای ،ماشین‌های مکانیکی و دیجیتالی، اشیا،حیوانات یا افرادی است که با شناسه‌های منحصربه فرد (UID) هویت یافته اند. آنها از قابلیت انتقال داده‌ها روی یک شبکه بدون نیاز به تعامل انسان با انسان یا انسان با رایانه برخوردار هستند. تقریبا هر چیزی که بتواند به شبکه اینترنت متصل شود بخشی از اینترنت اشیا است.

اینترنت اشیا و مزایای آن

اینترنت اشیا به سادگی ارتباط یک گوشی هوشمند با تلویزیون یا به پیچیدگی نظارت بر زیر ساخت‌های شهری و ترافیکی میباشد. از ماشین لباس‌شویی گرفته تا پوشاک.
اینترنت اشیا برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون بیان شد اما چند سالی است که پیدایش اینترنت اشیا به طور جدی روی دنیای IT تاثیر گذاشته و در حال حاضر اکثر کسب و کارها در حال حرکت به سمت استفاده وسیع از این تکنولوژی هستند.

مهمترین مزیت‌های اینترنت اشیا

1- اینترنت اشیا باعث سرعت در ارتباطات میشود.

اینترنت اشیا ارتباط بین دستگاهایی را که به عنوان ارتباط ماشین به ماشین (M2M) نیز معروف است را تقویت میکند، به همین دلیل، دستگاهای فیزیکی هوشمند با شفافیت کامل، ناکارآمدی کمتر و کیفیت بیشتر به ما سرویس دهی می‌کنند.
منظور از ارتباط ماشین به ماشین، ارتباط بین دو دستگاه بدون دخالت انسان نامیده میشود. یعنی یک دستگاه بتواند از طریق سرور یا بصورت مستقیم با دستگاه دیگر ارتباط برقرار کند. کمی ترسناک به نظر میرسد؟ نه؟.

2- اینترنت اشیا، صرفه جویی عظیمی در زمان شما انجام خواهد داد.

صرفه جویی هزینه اینترنت اشیا

امروزه دیگر شاید برای قشر زیادی از مردم، زمان مهمترین سرمایه میباشد. زندگی امروز، یعنی استفاده بهینه از زمان. زندگی ما به زمان وابستگی شدیدی دارد. اینترنت را به طور کلی در نظر بگیرید. فاصله در اینترنت معنایی ندارد. شما برای صحبت با یک شخص دیگر در سمت دیگر دنیا، در کمترین زمان ممکن قادر به ارتباط خواهید بود.
برای دستگاه‌ها نیز به همینگونه است. اینترنت برای اشیا یعنی حذف فاصله زمانی. یعنی صرفه جویی شدید در زمان. این مهمترین مزیت اینترنت اشیا است. وقتی شما میتوانید در کسری از ثانیه میزان سنسور دمای خود را در هر کجای دنیا به دست آورید، یعنی تحول بزرگی در زمینه هوشمند سازی شکل گرفته. باید خوشحال باشیم که در این برهه از زمان داریم زندگی میکنیم!. برهه ای که روز به روز زندگی ما در حال ساده‌تر شدن است.
در نتیجه، مقدار زمان صرفه‌جویی شده به دلیل وجود IoT ها بسیار بالاست. در زندگی مدرن امروز،همه ما می‌توانیم از زمان بیشتری استفاده کنیم.

3 – بجز زمان، اینترنت اشیا باعث صرفه جویی در هزینه هایمان میشود.

برای رسیدگی به آبیاری درختانتان مجبورید چکار کنید.؟ اگر صاحب یک باغ یا ویلا باشید، آیا حاضرید هر روز برای آبیاری درختانتان در رفت و آمد باشید؟. آیا حاضرید ماهانه به شخص دیگری حقوق بدهید.؟ از کجا میدانید شخص به درستی کار خود را انجام میدهد.؟
دومین مزیت بزرگ IoT صرفه جویی در هزینه است. با اتخاذ این فنآوری و نگه داشتن دستگاها تحت نظارت، استفاده بهینه از انرژی و منابع حاصل میشود. در صورت وجود خرابی و خسارت احتمالی به سیستم، می‌توانیم هشدار آن را دریافت کنیم. از این رو، ما می‌توانیم با استفاده ازاین فناوری در هزینه خود صرفه‌جویی کنیم.
این به معنای نظارت کامل از راه دور است که در مورد بعد به آن رسیدگی میکنیم.

4 – اینترنت اشیا یعنی مانتیورینگ یا نظارت کامل از راه دور!

اینترنت اشیا

مزیت بارز اینترنت اشیا، نظارت است. دانستن مقدار دقیق مواد غذایی در یخچال یا میزان کیفیت هوا در خانه شما، می تواند اطلاعات بیشتری را که قبلا به راحتی قابل دسترس نبودند، فراهم کند.به عنوان مثال، دانستن کمبود شیر یا جوهر چاپگر می تواند در آینده نزدیک، تحولی در نوع خرید کردن شما به وجود بیاورد. علاوه‌براین ، نظارت بر انقضا مواد غذایی باعث افزایش ایمنی خواهد شد.
در نهایت بدون هزینه حقوق شخص دیگر یا دردسر دیگری، نظارت کامل‌تری بروی محل خود خواهید داشت.

اینترنت اشیا دارای معایبی نیز میباشد. از جمله امنیت یا هزینه‌های گزاف پیاده‌سازی آن. اما با توجه به مزایایی که دارد و همچنین برگشت هزینه‌ای که دارد، میتوان گفت اگر برای خرید محصولات اینترنت اشیا دو دل هستید، زودتر برای آن اقدام کنید.!

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)