کشت هیدروپونیک(کشت با آب) و مزایا و برتری های آن در مقابل کشت با خاک

در این مطلب برای شما مزیت‌ها و بهره‌وری بیشتری که کشت هیدروپونیک نسبت به کشت خاکی برای کشاورزان صنعتی و حتی خانگی دارد آورده شده است.

1.کشت هیدروپونیک نیاز به فضای بسیار کمتری نسبت به کشت خاکی دارد

مزیت کشت هیدروپونیک(کشت با آب) در مقابل کشت با خاک با کاهش فضای مورد نیاز

کشت هیدروپونیک در مقایسه با “کشت خاکی” فضای بسیار زیادی را صرفه جویی می کند. در کشت خاکی معمولاً ریشه های گیاهان برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز خود از طریق خاک، نیاز به فضای زیادی برای گسترش ریشه های خود دارند. درعوض در روش هیدروپونیک ریشه گیاهان در محلول مغذی مورد نیازشان غوطه‌ور می شوند.
تصور کنید اگر تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاهان در یک قرص کوچک موجود بود. دیگر برای تهیه مواد مغذی مورد نیاز خود به محیط اطرفشان نیازی نداشتید و مود مذی به ریشه آنها داده میشد.

این همان روشی است که کشت هیدروپونیک مواد مورد نیاز گیاهان را تأمین می کند. در روش هیدروپونیک به جای استفاده از خاک به عنوان حامل مواد مغذی مورد نیاز گیاهان،  از یک محلول آبی خاص(مواد محلول در آب) استفاده می کنند تا برای گیاهان یک غذای کاملاً معدنی و شامل همه مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در همه زمان ها محیا کند، و مستقیما این مواد مغذی را به ریشه گیاه میرساند و دیگر ریشه گیاه برای دریافت مواد مورد نیازشان به اطرافش رشد نمیکند و در همان محل خود رشد میکند.
یکی دیگر از دلایل کاهش فضا در کشت هیدروپونیک امکان کشت عمودی میباشد که گیاهان بجای کسترش کشت بصورت افقی، میتوان آنها را بصورت عمودی و طبقه ای کاشت که این امر موجب کاهش فضای مورد نیاز میشود.
به همین دلیل، در کشت هیدروپونیک گیاهان به هم نزدیک تر قرار میگیرند و در نتیجه موجب صرفه جویی در فضای بسیار زیاد می شود.

2. کشت هیدروپونیک موجب صرفه جویی در آب می شود

در روش کشت خاکی مقدار زیادی آبیاری انجم میشود تا از نفوذ خوب آب در خاک اطمینان حاصل کنند تا ریشه ها بتوانند آب را جذب و مواد مغذی را دریافت کنند.
که در این روش بیشتر آب در داخل زمین فرو می رود.و بخش زیادی از آن از خاک تبخیر می شود. و فقط درصد کمی از آب توسط گیاه جذب میشود.

راه حل این مشکل

سیستم کشت هیدروپونیک را با توجه به نحوه اجرایش در بیشتر سیستم ها با عنوان “سیستم گردش مواد مغذی میشناسند، این بدان معناست که ریشه های گیاه در هر لحظه مقدار آب و مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب می کنند و بقیه آن داخل مخزن بر میگردد و این محلول دوباره به ریشه گیاهان داده میشود و این چرخه همواره ادامه دارد و هیچ آبی هدر نمیرود. مخزن برای جلوگیری از تبخیر شدن آب و جلبک زدن پوشانده شده است و هیچ آبی از آن خارج نمیشود.

این بدین معنی‌ست که در کشت خاکی مقدار آبی که استفاده میشود ندین برابر آبی است که برای یک مجموعه هیدروپونیک استفاده میشود. با استفاده از کشت هیدروپونیک می توانید حدود 90٪ از آب مورد استفاده را ذخیره کنید.

  • بیشتر بخوانید: راهنمای خرید شیر برقی آب برای مصارف مختلف

3. عدم نیاز به شخم زدن و وجین کردن خاک

یکی از رایج ترین کارهایی که در کشت خاکی لازم و ضروری‌ میباشد، نیاز گیاه به شخم زدن و علف زدایی میباشد.
در روش هیدروونیک بدلیل عدم وجود خاک در کشت، نیازی به شخم زدن و وجین کردن خاک و علف زدایی نیست.

4- آفات و حشرات و بیماریهای کمتر

مزیت کشت هیدروپونیک(کشت با آب) در مقابل کشت با خاک با کاهش آفات

نبود خاک = دردسر و آفات و بیماری کمتر

بخاطر عدم وجود خاک در روش هیدروپونیک ، آفات و بیماریها در هیدروپونیک به شدت کاهش می یابد. خاک از سیستم خارج میشود و جای خود را به آب و مواد مغذی محلول در آب میدهد. حذف خاک و جایگزینی آب در این روش بسیاری از بیماریها و آفات مختلف ناشی از خاک را نیز از بین می برد.

5. صرفه جویی در زمان با کشت هیدروپونیک

مزیت کشت هیدروپونیک(کشت با آب) در مقابل کشت با خاک با یادگیری توسط خود فرد

از محبوبترین دلایل برای انتخاب کشت هیدروپونیکی اینست که باعث حذف علفهای هرز، کنترل آفات و کنترل و مدیریت آبیاری می شود و همچنین باعث افزایش رشد گیاه و  کاهش دوره محصول آوری گیاه می شود.
در کشاورزی سنتی، روش کشت خاکی هستید باعث میشود که در فصل های خاصی از سال میتونید اقدام به کشت نمایید و در هر چرخه کشت خود باید مراقبت ها و نیازهای گیاه را انجام دهید.
اما در کشت هیدروونیک به دلیل اینکه شما کنترل و مدیریت بر شرایط رشد گیاهان دارید میتوانید در هر فصل و دوره تی تقدام به کشت گیاهان به روش هیدروونیک نمایید.
در روش هیدروپونیک رشد گیاهان با سرعت خیلی بیشتری صورت میگیرد و حتی کارها و روش های مختلفی صورت میگیرد تا سرعت رشد گیاه و بازدهی آن بیشتر شود.
به عنوان مثال: در کاشت کاهو، دوره کاشت دانه تا مرحله برداشت در دو روش کشت هیدروونیک و کشت خاکی بصورت زیر میباشد.
در روش کشت هیدروپونیک در حدود یک ماه زمان میبرد در صورتی که با کشت خاکی این مراحل حدود دو ماه زمان میبرد.

بیشتر بخوانید: 3 نکته ای که باید قبل از خرید دستگاه کنترل اس ام اسی به آن توجه کنید!

6. با کشت هیدروپونیک شما کنترل بیشتری می دهد

همه دلایل فوق این موضوع را که کشت هیدروپونیک کاملاً بر کشت خاکی ارجعیت دارد را بخوبی بیان میکنند و یکی دیگر از دلایل آن کنترل آسان عوامل محیطی گیاه است.
کنترل راحت عوامل محیطی همانند: ایجاد یک ترکیب عالی از مواد مغذی ، دما ، رطوبت و برنامه رشد همگی به شما بستگی دارد.
شما کنترل می کنید که گیاهان شما چگونه تغذیه شوند و با چه محلولی تغذیه میشوند. شما کاملاً رشد آنها را کنترل میکنید.

7. شما استاد خود میشوید

مزیت کشت هیدروپونیک(کشت با آب) در مقابل کشت با خاک با یادگیری این روش توسط خودتان
Mini-Lab خود را با یک سیستم هیدروپونیک اجرا کنید

با امکان مدیریت تمام شرایط قابل کنترل(نور، دما، رطوبت،کود و…) در محیط رشد گیاه، یک روش عالی برای رشد گیاهان ایجاد می کنید. می توانید عوامل محیطی را تغییر دهید و تاثیر این تغییر را بر گیاهان خود مشاهده کنید. شما می توانید نحوه رشد گیاه را با توجه به هر گیاهی که در حال کاشت آن هستید را خودتان تنظیم کنید و آن شرایط را خودتان برای کشت گیاهتان محیا نمایید.
هر گیاه شرایط رشد خود را دارد، با توجه اینکه در هنگام پرورش کاهو در مقابل ریحان چه تغیراتی را باید در محیط خود ایجاد کنید.