اینترنت اشیا و فناوری های نوین در کشاورزی و صنعت

استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی و دامداری

اینترنت اشیا با اتصال سیستم‌ها(شبکه‌ای از دستگاه‌ها) توسط اینترنت امکان‌پذیر می‌باشد و این شبکه‌ی اشیا داده‌ها را برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر جمع‌آوری کرده و مورد پردازش قرار می‌دهند.

کاربردهای اصلی کشاورزی هوشمند مبتنی بر IoT که باعث تحول در کشاورزی می شوند

1-مدیریت آبیاری از طریق اینترنت اشیا(iot)

پیشرفت‌های اخیر در سنسورها و سیر تحول فناوری‌های IoT برای اجرای سیستم‌های هوشمند آبیاری و ادغام اینترنت اشیا با سیستم‌های آبیاری توانسته روش‌های اجرای آبیاری هوشمند را امکان‌پذیر کند
از اینترنت اشیاء و فناوری‌های هوشمند برای کنترل و مدیریت مصرف آب و نظارت از راه دور برای آبیاری فضای سبز استفاده میشود.
علی‌رغم روبرو شدن با چالش‌هایی مانند تغییر شرایط فصل‌ها، افزایش تغییرات آب و هوا و تأثیرات محیطی بر کشاورزی، برای رفع این چالش‌ها، کشاورزی باید به فناوری جدید و نوآوری روی آورد. بکارگیری کشاورزی هوشمند مبتنی بر فن‌آوری‌های IoT ، صنعت کشاورزی را متحول نموده و قادر می سازد تا بهره‌بری و بازدهی را افزایش دهد.
سیستم‌های هوشمند آبیاری پارامترهایی را که در سیستم‌های آبیاری از نظر کمیت و کیفیت آب ، خصوصیات خاک(رطوبت خاک ، رطوبت و دما) ، شرایط آب و هوایی و میزان استفاده از کود وهمچنین با توجه به  نوع آبیاری و مدل کشاورزی(سنتی، هیدروپونیک و …) مورد بررسی قرار میدهند، و بر اساس آنها آبیاری انجام می‌شود.
کشاورزی هوشمند اینترنت اشیا IoT ، مجموعه سیستمی است که با هدف نظارت بر فرآیند اجرای فضای سبز و مجموعه کشاورزی و تولید محصولات که با استفاده از سنسورها (نور ، رطوبت هوا ، دما ، رطوبت خاک و …) و سیستم هوشمند آبیاری پیاده‌سازی میشود و کشاورزان می توانند از هرمکانی شرایط فضای سبز خود را بررسی کنند.استفاده از اینترنت اشیا در سیستم آبیاری هوشمند

2-کشاورزی دقیق و هوشمند

کشاورزی هوشمند باعث میشود در بخش‌های دامداری و فضای سبز، عملکرد نظارت و کنترل دقیق‌تر شود.
در این تکنولوژی کشاورزی هوشمند اینترنت اشیا ، یک مؤلفه مهم استفاده از فناوری اطلاعات و سیستم‌های مختلف مانند سیستم‌های کنترل ، روباتیک ، دستگاه‌ها و سیستم‌های هوشمند، سخت‌افزار خودکار و غیره است.
چند فناوری کلیدی جهت پیاده‌سازی و اجرای کشاورزی اینترنت اشیا مورد استقاده قرار میگیرد همانند: دسترسی به اینترنت پرسرعت، دستگاه های تلفن همراه و ماهواره‌های قابل اعتماد و کم‌هزینه (برای تصویربرداری و موقعیت‌یابی)، که اجرای دقیق کشاورزی را مشخص می کند.

تکنولوژیVRI   (بهینه سازی آبیاری با توجه به شرایط محیطی) با استفاده از رطوبت خاک، بهینه‌ساز مجازی و تنوع خاک، بازده و عملکرد را بهبود می‌بخشد و راندمان مصرف آب را افزایش می‌دهد.

3-استفاده از پهپادهای بدون سرنشین در کشاورزی

پهپادها به منظور تقویت و بهبود عملکرد مختلف کشاورزی و فضای سبز هوشمند استفاده می‌شوند.
*شیوه‌های استفاده از پهپادها در کشاورزی عبارتند از: ارزیابی سلامت گیاهان، آبیاری، پایش محصولات زراعی، سمپاشی محصول، کاشت گیاهان و تجزیه و تحلیل خاک و فضای سبز.
مزایای اصلی استفاده از پهپادهای بدون سرنشین شامل تصویربرداری از سلامت محصول، نقشه برداری یکپارچه GIS ، سهولت در استفاده، صرفه‌جویی در وقت و افزایش بازدهی است. با استفاده از استراتژی و برنامه‌ریزی مبتنی بر جمع‌آوری و پردازش داده‌ها در هر لحظه، فناوری پهپادی یک تکنولوژی پیشرفته را به صنعت کشاورزی بخشیده است.
از داده‌های پهپاد می توان به اطلاعاتی درباره شاخصه‌های سلامت گیاهان، شمارش گیاهان و پیش‌بینی عملکرد آنها، اندازه‌گیری ارتفاع گیاهان، نقشه‌برداری از پوشش گیاهی، نقشه از میزان آبیاری، اندازه‌گیری کلروفیل، میزان نیتروژن در گندم، نقشه‌برداری زهکشی و نیاز به شخم‌زدن، نقشه‌برداری تراکم علف‌های هرز و غیره اشاره کرد.

4-نظارت بر دام‌ها

تاثیر استفاده از هوشمند سازی در دامداری

صاحبان مزرعه‌های بزرگ می‌توانند از سیستم‌های هوشمند(اینترنت اشیا) IoT برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد مکان، شریط محیطی و سلامت دام‌های خود استفاده کنند. این اطلاعات به آنها در شناسایی حیوانات بیمار کمک می کند تا بتوانند از گله جدا شوند و از این طریق از شیوع بیماری جلوگیری می‌کنند. همچنین به دامداران کمک می کند تا دام‌هایی که باردار هستند را تشخیص داده و اقدامات لازم را انجام دهند و هزینه‌های نگهداری و مراقبت را کاهش می دهد.

5-گلخانه های هوشمند

از آنجا که کنترل دستی باعث از بین رفتن انرژی و هزینه‌های نیروی کار و کاهش تولید می شود، استفاده از سیستم‌های هوشمند موثرتر و بهینه‌تر هستند. در نتیجه می توان گلخانه‌های هوشمند را با کمک IoT طراحی کرد
برای کنترل شرایط محیط گلخانه هوشمند، از سنسورهای مختلفی استفاده می‌شود که پارامترهای محیطی را با توجه به نیاز گیاه اندازه‌گیری می کنند و داده‌ها را جهت پردازش با استفاده از اینترنت اشیا IoT به سرور ابری ارسال میکنند و گلخانه‌داران از طریق سیستم اینترنت اشیا IoT) ) از راه دور دسترسی کامل جهت کنترل و مدیریت گلخانه دارند.
استفاده از اینترنت اشیا IoT نیاز به نظارت مداوم را از بین میبرد.
این طرح راه‌حل‌های مقرون به‌صرفه و بهینه را برای کشاورزان برای کنترل و مدیریت‌های گلخانه را فراهم می‌کند.
گلخانه‌های آلومینیومی: گلخانه‌های هوشمند که از فناوری‌های جدیدی استفاده می‌کنند که با استفاده از سنسورهای خورشیدی مجهز بهIoT ، گلخانه‌های مدرن و مقرون به‌صرفه ایجاد می‌شوند. با استفاده از این سنسورها ، وضعیت گلخانه و میزان مصرف آب از طریق هشدار پیامکی و اینترنتی در هر لحظه و بصورت آنلاین به کشاورز گزارش میشود و  قابل کنترل میباشد و آبیاری بصورت خودکار در این گلخانه‌ها انجام می‌شود.
سنسورهای IoT مورد استفاده در گلخانه اطلاعاتی در مورد میزان نور ، فشار ، رطوبت و دما ارائه می دهند. این سنسورها می توانند شرایط محیطی را بطور خودکار کنترل کنند تا یک پنجره را باز کنند، چراغ‌ها را روشن کنند ، بخاری را کنترل کنند ، یک فن را روشن کنند، همه از طریق سیگنال WiFi کنترل می شوند.

گلخانه هوشمند با اینترنت

نتیجه

بنابراین، استفاده کاربردی کشاورزی هوشمند IoT امکان جمع‌آوری داده‌ها را برای دامداران و کشاورزان و همه افرادی که از تکنولوژی اینترنت اشیا در حیطه کاری خود استفاده میکنند را فراهم می‌کند. صاحبان زمین‌های بزرگ و کشاورزان کوچک با نصب و استفاده از فناوری‌های هوشمند برای افزایش رقابت و پایداری در محصولات خود، از پتانسیل بازار IoT برای کشاورزی بهره می‌برند.