راهنمای خرید سیستم آبیاری هوشمند برای باغ و ویلا و باغچه

چرا خرید یک دستگاه آبیاری خودکار برای باغ و ویلا تا این حد واجب شده است؟

موقعیت ایران، کشوری گرم و خشک است که با کمبود منابع آبی مواجه است. با اینحال ۸۰ الی ۹۰ درصد ظرفیت آب کشور در بخش کشاورزی مصرف میشود.

از مهمترین کارهای لازم در جهت کنترل و مدیریت آبیاری این بخش میباشد.سیستم آبیاری هوشمند یکی از روش هایی است که می تواند به جلوگیری از هدر رفت و مدیریت آب چه در مقیاس های کوچک مانند باغچه‌ی خانه و همچنین در مقیاس‌های بزرگتر مثل باغ ها و ویلاها و و زمین کشاورزی و گلخانه‌ها کمک کند.

کمبود منابع آبی و استفاده از سیستم آبیاری هوشمند در ایران

سیستم آبیاری هوشمند چیست؟

آبیاری هوشمند سیستمی است که آبیاری زمین مورد نظر را با توجه به نیاز گیاه و شرایط محیطی زمانبندی می کند و به صورت خودکار زمین را آبیاری می کند.
سیستم‌های هوشمند آبیاری شرایط آب و هوا، شرایط خاک، تبخیر و میزان آب مورد نیاز گیاه را می سنجند و به شکل خودکار زمانبندی آبیاری را برای شرایط فعلی محل تنظیم می کنند.
در برخی دیگر از سیستم‌های هوشمند آبیاری نحوه عمکرد بگونه‌ایست که دوره و زمانبندی توسط کاربر تنظیم میشود و دوره های آبیاری بصورت خودکار توسط سیستم‌ هوشمند انجام میشود.
انتخاب نوع سیستم مورد نظر با توجه به ملاک‌هایی صورت میگیرد که در بسیاری از مناطق استفاده از سیستم‌های هوشمند آبیاری بر اساس دوره و زمانبندی مناسبتر میباشد.

سیستم آبیاری هوشمند اندروید

عوامل موثر در سیستم آبیاری هوشمند

با قابلیت برنامه‌پذیر بودن سیستم‌های هوشمند آبیاری، می‌توان ضمن تعیین زمان دقیق و دوره آبیاری مورد نیاز برای هر گیاه، آبیاری فضای سبز خود را در ساعت مشخص انجام داد. در برخی از سیستم‌های هوشمند حتی می‌توان با استفاده از اطلاعات هواشناسی، محاسبه احتمال بارش باران، آبیاری را به تاخیر انداخت که این باعث به هدر نرفتن آب می‌شود و کشاورزان می‌توانند شرایط مطلوب را جهت به ثمر رسیدن محصولات خود فراهم کنند.
برای مثال، زمانی که دما افزایش بیابد یا میزان بارش کم شود، سیستم‌های آبیاری هوشمند فاکتورهای مختص آن محل، مانند نوع خاک، رطوبت خاک و شرایط محیطی دیگر را در نظر گرفته و تعداد دفعات و مدت آبیاری را تنظیم می کنند. شما می توانید همانطور که در منزل نشسته‌اید، زمین و فضای مورد نظر را با گوشی همراه هوشمند خود کنترل و مدیریت کنید.

مدیریت آبیاری فضای سبز

در بخش فضای سبز و باغداری و کشاورزی میتوان با مجهز کردن زمین‌ها به تجهیزات آبیاری و نصب سیستم هوشمند آبیاری بر روی تجهیزات آن، فرآیند هوشمندسازی و مکانیزه کردن آبیاری را انجام داد. حتی با نصب سیستم‌های هوشمند آبیاری و تقسیم زمین مورد نظر به چندین واحد، میتوان فرآیند آبیاری را با دوره‌های مختلف و زمانبندی‌های متفاوت انجام داد و هیچگونه محدودیتی در مساحت و هکتار زمین یا فضای سبز تحت پوشش آبیاری وجود نخواهد داشت. بوسیله گوشی‌های هوشمند و برقراری ارتباط بیسیم و ارتباط پیامکی با این سیستم‌های هوشمند آبیاری کاربر را قادر میسازد تا به راحتی فضای سبز یا زمین مورد نظر را در هر زمان و در هر مکانی مدیریت کرده و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی‌آبی یا کم‌آبی جلوگیری نماید. بدلیل آبیاری منظم و همچنین زمان مناسب آبیاری، با مصرف بهینه آب بیشترین بهره‌وری را خواهید داشت.

مزایای سیستم آبیاری هوشمند

چند مورد از مزایای سیستم آبیاری هوشمند عبارتست از:
سیستم آبیاری هوشمند بر اساس سنسورهایی که به آن متصل میباشد میتوانند مزایای مختلفی را حاصل کنند. در ادامه رایج ترین مزایای آن‌ها را بررسی میکنیم.

خرید دستگاه کنترل از راه دور پیامکی جهت کنترل آبیاری

آبیاری فضای سبز بر اساس نیاز گیاه و برنامه دوره‌ای

این سیستم ها بطور خودکار و برنامه‌ای که به سیستم داده شده هر منطقه را که نیاز به آب داشته باشند شناسایی و آبیاری می نمایند. این شناسایی نیاز گیاه به آب از طریق سنسور‌های رطوبت مشخص میشوند. لذا میتوان براساس میزان سنسور رطوبت، میزان آب مورد نیاز گیاه را تشخیص داد.

بیشتر بخوانید: چرا خرید شیر برقی آب مناسب، بزرگترین دغدغه صاحبان باغ شده است؟

اگر باران ببارد آبیاری را متوقف می کند

سیستم های هوشمند آبیاری طبق سنسورهای خود میتواند تشخیص دهد که چه زمانی آبیاری را شروع کند، چقدر طول بکشد و چه زمانی بپایان برساند.
سیستم متوجه رطوبت خاک می شود
و اگر در طول هفته باران ببارد، برنامه آبیاری بعدی را متوقف می کند.
پس دیگر نیاز نیست نگران گیاهان خود باشید و بخاطر آبیاری آنها مسافرت خود را نصفه‌کاره رها و بازگردید.
زیرا از طریق گوشی هوشمند خود و از راه دور می توانید شرایط محل را کنترل نمایید.

کاهش هزینه های آبیاری

صرفه جویی در هزینه های قبوض آب یکی از مزیای سیستم‌های آبیاری هوشمند میباشد. کافیست یکبار بصورت دقیق میزان هزینه زمانی و مالی برای یک وعده آبیاری باغ یا ویلای خود را روی کاغذ بنویسید. شگفت زده خواهید شد اگر بدانید علاوه بر هزینه‌ی مالی، چه میزان وقت خود را هدر خواهید داد. پس هر چه سریعتر نسبت به تهیه سیستم های آبیاری هوشمند اقدام کنید!