تایمر آبیاری قطره ای

تایمر آبیاری قطره‌ای، تعریف و مزایای آن، چه مدل تایمر آبیاری قطره‌ای خریداری کنیم؟

تایمر آبیاری قطره ای عکس چکیده

دراین مقاله به معرفی و تشریح تایمر آبیاری قطره‌ای، انواع مدل‌ها و مزایای آن میپردازیم. امروزه سیستم‌های مختلفی از آبیاری هوشمند تعریف و ساخته شده است. ازجمله ارزان‌ترین و رایج‌ترین راه‌های مکانیزه‌کردن آبیاری‌های فضای‌سبز، استفاده از تایمرهای آبیاری قطره‌ای واستفاده از شلنگ‌های آبیاری قطره‌ای اتیلن میباشد. حتما تابحال پیش آمده که خودتان یا بستگان و دوستانتان، یک باغ، باغچه یا ویلایی را صاحب باشد. تا در مواقع تعطیلات و تفریحات به آنجا سفر کنید. حتما آگاه هستید که به علت عدم حضور دائمی در این مکان‌ها، هزینه‌های مراقبت و نگه داری از این مکان‌ها سرسام‌آور است. از مهم‌ترین دلایل روی‌آوردن به روش‌های نوین آبیاری نیز، همین کاهش هزینه‌ها میباشد.

معنی دقیق تایمر آبیاری قطره‌ای چیست؟ تایمر به چه دستگاهی اطلاق میشود؟

یک تایمر آبیاری قطره‌ای، یعنی یک دستگاهی که برنامه آبیاری فضای‌سبز شما را برایتان انجام میدهد. اساس و مبنای کار این دستگاه‌ها، زمان میباشد. به همین دلیل است که به آنها تایمر میگویند. این تایمرها به طورکلی، نیاز به تعریف‌کردن یک زمان شروع و یک زمان پایان دارند. وظیفه‌ی این تایمرها آن است که برمبنای زمان تعریف شده، مسیر آب را کنترل کنند. بستگی به مدل تایمرها، میتوانند به سایزهای مختلفی از لوله متصل شوند.

تایمر آبیاری قطره‌ای

به طورکلی، تایمر به دستگاهی اطلاق میشود که قابلیت اندازه‌گیری زمان را داشته باشد. مثال ساده کورنومتر نیز یک تایمر محسوب میشود. اما در دنیای آبیاری، تایمر‌های آبیاری قطره‌ای، به سیستم‌هایی گفته میشود که قابلیت اندازه‌گیری زمان آبیاری را داشته باشند.

قطره‌ای، به سیستم‌هایی گفته

این تایمرها، گاها بسیار پیشرفته بوده و یک برنامه هفتگی، ماهانه را اجرا میکنند. اما گاهی هم بسیار ساده بوده و به طور مثال تا حداکثر 2 روز قابلیت اندازه‌گیری زمان را دارند. امروزه تایمرهای پیشرفته‌تری نیز در بازار وجود دارند. این تایمرها علاوه بر زمان، قابلیت اتصال سنسور، پیامک، اینترنت و…را نیز دارند. در ادامه به تشریح مدل‌های آن میپردازیم.

بیشتر بخوانید: تکنولوژی شبکه لورا در کشاورزی هوشمند

تایمر آبیاری قطره‌ای چکاری برای ما انجام میدهد؟

داشتن یک فضای سبز حداقلی، اعم ازیک متر تا ده‌ها هکتار نیازبه مراقبت و آبیاری‌های منظم و برنامه‌ریزی شده دارد. اگر یک مدل تایمر آبیاری قطره‌ای ساده را در نظر بگیریم، شما در یک کلمه قادر”به مدیریت”آبیاری خود هستید. مدیریت به معنای مدیریت زمانی میباشد، که در واقع مهم‌ترین عنصر آبیاری فضای سبز میباشد. با تهیه این تایمرها، به یک آبیاری مکانیزه و بدون ناظر خواهید رسید.

تایمر آبیاری قطره‌ای چمن

به طور مثال فرض کنید یک باغچه 100 متری در اختیار دارید. برای‌اینکه آبیاری آنرا مکانیزه کنید، یک تایمر آبیاری قطره‌ای تهیه میکنید. حال این تایمر را به لوله‌ی اصلی مجرای آب وصل میکنید. سپس برای تایمر خود یک برنامه به طور مثال هر دو روز یکبار به مدت 20 دقیقه تعریف میکنید. ازین پس این تایمر به طور اتوماتیک هر دو روز یکبار به مدت تعریف شده روشن و خاموش میشود. دیگر نیازی به نظارت بر آبیاری خود ندارید.

انواع مختلف تایمر آبیاری قطره‌ای

با یک جست‌وجوی ساده متوجه شوید که چند مدل ازین تایمرها روانه بازار شده اند. امروزه شرکت‌ها و برندهای مختلفی این تایمرها را تولید میکنند. در این قسمت به معرفی مدل‌های مختلف تایمر آبیاری قطره‌ای، از نظر کارکرد میپردازیم.

1 – تایمرهای باتری‌خور:

این تایمرها، از نظر راه اندازی بسیار ساده و آسان میباشند. مستقیم به لوله‌های سایز ½ اینچ و ¾ اینچ متصل میشوند. از مزایای مهم آن قیمت پایین و راه اندازی ساده میباشد. از معایب آن نیز محدود بودن برنامه‌ها و نیاز به تعویض باتری‌(تقریبا هر دو ماه یکبار)میباشد. جنس این تایمرها معمولا پلاستیکی بوده و برای کارهای فضای بیرون مناسب نمیباشد. اما برای کارهای خانگی و گلدان‌ها، انتخاب مناسبی است. همچنین این تایمرها مستقیم به لوله متصل میشوند و قادر به کنترل شیربرقی، پمپ یا وسیله دیگری نیست. این تایمرها فقط بصورت دستی قابل تنظیم هستند و از راه‌دور قابل کنترل نمیباشند.

تایمر قطره ای چهار خروجی

2 – تایمرهای برقی یا آداپتوری.:

این تایمرها با هدف حذف محدودیت‌های تایمرهای باتری‌خور بوجود آمدند. از مزایای آن میتوان به قابلیت کنترل شیربرقی و پمپ آب اشاره کرد. از مهم‌ترین معایب این سیستم‌ها، میتوان به قیمت بالا و همچنین نیاز مداوم به برق اشاره کرد. این سیستم‌ها بدون برق، قادر به کار نیستند.
دیگر معایب این سیستم‌ها، این میباشد که با قطع شدن برق معمولا برنامه آبیاری بهم میریزد. ممکن است برای گیاهان بسیار خطرناک باشد. از معایب دیگر آن، میتوان به کنترل دستی اشاره کرد. چرا‌که برای هر تغییر در برنامه، احتیاج به مراجعه حضوری به دستگاه میباشد.

3 – تایمر‌های خورشیدی (کارکرد با برق خورشیدی).:

یکی از کامل‌ترین تایمرهای آبیاری قطره‌ای از نظر فنی، تایمرهای خورشیدی‌ای میباشند که به تازگی وارد بازار شده‌اند. این تایمرها همواره روشن میباشند. نیازی به برق یا تعویض باتری ندارند. این تایمرها مناسب برای آبیاری‌های فضای بیرون میباشند.
عیب بزرگ این تایمر ها، هزینه زیاد آن میباشند. چرا که علاوه بر هزینه تایمر، هزینه پنل خورشیدی و سایر تجهیزات آن نیز به اندازه خود تایمر میباشد. این مدل تایمرها نیز به پمپ آب یا دیگر سیستم‌های 220 ولت متصل نمیشوند. البته امکان اتصال به این سیستم‌ها وجود دارد اما با هزینه ای زیاد. دیگر عیب بزرگ این سیستم‌ها، مشابه سایر مدل‌ها، عدم دسترسی به آنها از راه دور میباشد.

مدل‌های معروف تایمر آبیاری قطره‌ای در جهان؟

کافیست با یک نگاه به سایتی معروف مانند آمازون یا ebay به مدل‌های مختلفی که در بازاروجوددارد نگاهی بیندازید. اما در مجموع مدل‌هایی هستند که همواره از بهترین‌های این زمینه میباشند.
از جمله این مدل‌ها میتوان به تایمرهای hunter اشاره کرد، که از مدل تایمرهای برقی میباشد. این شرکت در زمینه تولید شیربرقی نیز نامدار میباشد. دیگر نامداران این زمینه، برند orbit میباشد که بیشتر در زمینه تایمرهای آبیاری معروف میباشد.دیگر برند معروف نیز برند galcon میباشد. لازم به ذکراست برندهای معرفی شده به علت تولید خارج از کشور، هزینه‌های بالاتری به مراتب به مدل‌های ایرانی و سایر مدل‌ها دارند.

تایمر آبیاری قطره ای هانتر

یک تایمر آبیاری قطره ای چقد برای من هزینه دارد؟

برای یک‌فرد، بسیار مهم است که هزینه پیاده سازی این سیستم‌ها، چقدر باشد. باید توجه داشت خرید تایمر آبیاری قطره‌ای به تنهایی کافی نیست. پیاده سازی تایمر آبیاری، نیاز به زیرساخت میباشد. اولین زیرساخت، لوله‌های آبیاری قطره‌ای و یا مدل دیگری از لوله‌کشی قطره‌ای میباشد. پس قبل از خرید تایمر، نیاز به لوله‌کشی میباشد. پس ازینکه فضای سبز شما، لوله کشی شد، بسته به مدل تایمر خود، نیاز به تجهیزات دیگری نیز دارید.

به عنوان مثال

اگر قصد مکانیزه‌کردن فضای خانگی خود را دارید، از تایمرآبیاری قطره‌ای مدل باتری‌خور آن استفاده کنید. این تایمر نیاز به هزینه دیگری ندارد و مستقیم به لوله آب فضای سبز شما متصل میشود. مثال دیگر اینکه اگر در باغچه یا ویلای خود قصد مکانیزه‌کردن را دارید، نیاز به یک شیربرقی خواهید داشت.
باز هم بسته به مدل تایمر انتخابی و مدل آبیاری خود، قریب به یقین از مدل تایمربرقی استفاده خواهید کرد.گاها بعضی از این تایمرها مستقیم به پمپ آب شما متصل شده و نیاز به شیربرقی را از بین خواهد برد. اما قبل از خرید تایمر نیز، به قیمت و هزینه شیربرقی نیز توجه داشته باشید.
شما آماده مکانیزه کردن فضای سبز خود هستید! تایمر آبیاری قطره‌ای خود را انتخاب کرده و اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: شش دلیل برای اینکه به تایمر آبیاری قطره‌ای احتیاج داریم!

تایمر آبیاری قطره‌ای هزینه

تایمر آبیاری قطره ای ایرانی یا خارجی؟ مسئله این است!

سوالی که بسیاری از هموطنان ما، از ما میپرسند این است که کدام تایمر بهتر است.؟ ایرانی یا خارجی.؟ بدون هیچگونه اغراقی، متاسفانه باید گفت مدل‌های خارجی درهرصورت وَجه مناسب‌تری نسبت به مدل‌های ایرانی دارند.اما اگر دقیق‌تر و فنی‌تر محصولات را بررسی کنیم، همیشه توصیه ما به دوستان این است.
در این زمینه خاص، پیشنهاد ما مدل ایرانی است. مهم‌ترین بخش این تایمر‌ها، بوردهای الکترونیکی آن میباشند. به خرابی محصولات خود فکر کنید. اگر مدل خارجی را تهیه کردید، با توجه به عدم گارانتی مدل‌های خارجی، آیا ریسک خرابی محصولات را میپذیرید.؟ آیا مستقیم با شرکت سازنده محصولات خارجی در ارتباط هستید؟ لذا دراین زمینه خاص همواره پیشنهاد ما مدل ایرانی میباشد. چرا که خرابی تایمرهای مدل چینی و تایوانی بسیار زیاد گزارش شده است.

از نظر کیفی نیز مدل‌های ایرانی پا به پای مدل‌های خارجی پیش رفته‌اند و نگرانی‌ای دراین زمینه وجود ندارد.

تایمر آبیاری قطره‌ای ایرانی

معرفی دستگاه تایمر – کنترلر پیامکی ویستو، نمونه‌ای جامع و مقرون به‌صرفه برای سیستم‌های آبیاری قطره‌ای شما

شناخت هر مدل از تایمرها، و بررسی معایب آنها، ما را وادار به تولید محصولی جدید کرد. تا تمامی این معایب را پوشش داده و در عین کیفیت، مقرون به صرفه باشد. دستگاه کنترل هوشمند پیامکی ویستو، یک تایمر – کنترلر میباشد. بدین معنی که این دستگاه هم کار تایمرها را انجام داده و هم به عنوان یک کنترلر میباشد. کنترلر به معنی کنترل از راه دور است.
مهمترین مزایای این دستگاه، کنترل ازراه‌دور، قیمت مناسب، گارانتی چندین ساله محصول، پشتیبانی فنی و طراحی مخصوص آبیاری‌های غالب کشورمیباشد.

تایمر آبیاری قطره‌ای ویستو

این محصول، بصورت کنترل از راه دور کار میکند. اپلیکیشن فارسی، دفترچه راهنمای فارسی و پشتیبانی فنی لازم، کافیست. تا راحتی نصب و راه اندازی نسبت به تایمر آبیاری قطره ای مشابه را به شما نشان دهد. این محصول بصورت پیامکی میباشد. بدون نیاز به اینترنت، میتوانید از راه‌ دور، هم یک برنامه آبیاری روزانه، هفتگی و ماهیانه تعریف کنید.
هم میتوانید بصورت دلخواه، یک زمان برای دستگاه ارسال کرده و بصورت اتوماتیک آبیاری شما را انجام دهد. پس از هر آبیاری، اتوماتیک به شما پیامک داده تا از وضعیت آبیاری مطلع شوید.
در کنار این مزایا، طراحی این دستگاه به گونه ایست که هم برای باغچه خانگی و هم برای باغ‌های چندهکتاری مناسب است. چراکه قادر خواهد بود از شیربرقی‌های کوچک ½اینچی تا پمپ‌های چند کیلواتی را کنترل کند. در‌این دستگاه‌ها رله‌های 30 آمپر طراحی شده که میتوان مستقیم دستگاه را به پمپ آب متصل کرد.بدون اینکه هزینه‌ی جانبی رله یا کنتاکتور بپردازید.
درنتیجه، قبل از خرید تایمر‌آبیاری قطره‌ای، بُعد‌های مختلف آن را بررسی کنید. مُدل آبیاری، ابعاد آبیاری و میزان هزینه‌ی تخصیص داده شده را مشخص کرده و سپس اقدام کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و خرید محصولات ما، از طریق راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات دیگران در مورد این مقاله در رابطه با تایمر آبیاری قطره ای
  • اعتبار مقاله
  • ارزش مقاله
  • کیفیت مقاله