تایمر آبیاری و آینده جذاب آن

در این مقاله قصد داریم به بررسی تایمر آبیاری بپردازیم. جزئیات آن، تکنولوژی ساخت و نحوه استفاده صحیح از آنها. باید اشاره کرد، این تایمرهای آبیاری، زیردسته محصولاتی به نام تایمرها هستند. که به مراتب کاربرد گسترده‌تری در بازار برق دارند و فقط مختص کار آبیاری نیستند. امروزه تکنولوژی ساخت این تایمرها بسیار متفاوت است. به طوریکه دیگر اسم تایمر برازنده این محصولات نیست. به تازگی اکثر تایمرها، هوشمند شده‌اند، و درآینده قطعا شاهد ورود هوش‌مصنوعی به این عرصه خواهیم بود. به تازگی تولید محصولات تایمری در کشورمان به وفور افزایش یافته است. بخش صنعت آبیاری نیز ازین قضیه مستثنی نبوده است. ما همچنان امیدواریم با بازاری رقابتی‌تر دراین زمینه روبرو شویم. اما آینده این تایمرهای آبیاری بسیار جذاب خواهد بود. در ادامه، به آینده احتمالی آنها نیز اشاره خواهیم کرد.

به کانال اینستاگرام ما بپیوندید.

تایمر آبیاری آبپاش

آیا من به تایمرهای آبیاری احتیاج دارم؟

شاید بتوان گفت مهمترین دلیل اختراع تایمر آبیاری، نگهداری از فضای سبز بوده است. با حرکت جامعه به سمت اتوماسیون، تولید تایمرها برای هر وسیله برقی، لازم شد. اما علاقه ما به خرید این تایمرها، به دلیل کاهش عقلانی هزینه‌ها میباشد. شما برای نگهداری از یک گلدان، چه خواهید کرد؟. اولین اصل آبیاری منظم آن است. حال تصور کنید، گلدان در خانه شما باشد، اگر شب خانه نباشید چه خواهد شد؟. اگر عشق گل‌وگیاه باشید، دیوانه خواهید شد!. به مانند مادری که از بچه‌هایش دور باشد. پس میتوان گفت انگیزه اصلی خرید تایمرها، علاقه ما به گیاهان میباشد. تصورش را بکنید، یک تایمر ساده چقدر کار را آسان تر میکند. با هزینه‌ای عقلانی، یک پرستار گیاه استخدام کرده‌اید و دیگر دغدغه‌ای بابت از دست رفتن عزیزتان ندارید!.

پیشینه تولید این تایمرها، شاید به بیست سال پیش هم بازگردد. اما بعدازینکه عمده آبیاری‌ها، به سمت آبیاری تحت‌فشار رفت، تولید این تایمرها دچار تغییرشد. پس اگر حتی از یک گلدان در خانه‌خود بهره‌مند هستید، حتما به فکرتهیه یک تایمر باشید!. امروزه فشارآب خانگی، اغلب بین 1 تا 2 بار میباشد. استاندارد استفاده از ساده‌ترین مدل تایمر نیز همین فشارآب میباشد. اگر فشار آب کمتری دارید، راه حل خودش را خواهد داشت. که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. اگر یک باغ یا ویلا دارید، خرید تایمر آبیاری برای شما بسیار سودمند خواهد بود. در دراز مدت برای شما، نه تنها هزینه، بلکه منابع زمانی شما را ذخیره خواهد کرد. اگر میخاهید بدانید چقدر زمان صرف نگهداری از فضای سبز خود میکنید، از وب اپلیکیشن رایگان ما استفاده کنید.:
میدونی چقدر برای فضای سبز خودت هزینه میکنی؟ اینجارو کلیک کن.

تکنولورژی‌های ساخت این تایمرها چگونه است؟

شناخت تکنولوژی تایمرها، در انتخاب مدل مناسب آن به ما کمک میکند. چراکه هر مدلی از تایمر، برای نوع خاصی از فضای سبز تهیه شده است. ما در اینجا، از ساده ترین مدل تایمر، یعنی تایمرهای باتری خور، شروع میکنیم.

تایمرهای باتری خور:

این تایمرها، از ساده‌ترین مدل‌ها میباشند. بسیار مقرون به صرفه و جمع‌وجور هستند. برای آبیاری‌های تحت‌فشار و فشار کم مناسب هستند. کارکرد این تایمرها، با باتری معمولا قلمی میباشد. تقریبا هر دوماه یا سه ماه، نیاز به تعویض باتری میباشد. در مدل‌های حداکثر دو خروجی یافت میشود. ورودی این تایمرها، لوله آب نهایتا 3/4 اینچ (یا شماره 3) میباشد. محدودیت دیگر آنها، برنامه‌دهی میباشد. این تایمرها، به دلیل اینجا دیجیتال نیستند، نهایتا تا دو هفته یکبار برنامه میگیرند. به طورخلاصه، اگر گلدان خانگی یا حیات‌خلوتی دارید، که مرتب به آن رسیدگی میکنید، این تایمر مناسب شماست. این تایمرها، معمولا با نام تایمرهای آنالوگ نیز شناخته میشود. در مدل‌های ایرانی و خارجی در بازار در دسترس میباشد.

تایمر آبیاری باتری خور
تایمر آبیاری دیجیتال:

این تایمرها، به نوعی محدویت‌های تایمرهای باتری‌خور (آنالوگ) را برطرف کرده است. شما میتوانید برنامه‌های متنوع‌تری را اعمال کنید. از برنامه‌های روزانه تا ماهانه. در مدل‌های همراه با شیربرقی و بدون شیربرقی توزیع میشوند. معمولا دارای نمایشگر میباشند. مصرف باتری بیشتری دارند و شاید نیاز به تعویض ماهانه باتری باشد. به مانند تایمرهای آنالوگ، جمع‌وجور هستند و کار تمیزی را ارائه میدهند. به طورکلی، یک انتخاب متوسط محسوب میشود. محدودیت دیگری که دارد، مشکل ورودی آن میباشد که حداکثر لوله 3/4 اینچ میباشد. این محدودیت به علت مدل شیربرقی بکار رفته در داخل آن میباشد. چرا که شیربرقی با سایز بیشتر، نیاز به جریان بیشتری برای کارکرد میباشد. یعنی باتری قلمی جواب‌گوی شیربرقی سایز بالاتر نیست.

تایمر آبیاری کنترل از راه دور:

تکنولوژی دراین مدل‌ها، متنوع‌تر از مدلهای قبلی میباشد. چراکه راه‌های ارتباطی مختلفی برای ارتباط با تایمر وجود دارد. تایمرهای بلوتوثی، وای فای، اینترنتی، پیامکی، ریموتی و… همگی دراین دسته محسوب میشوند. تمامی مدل‌های این دسته، معمولا از قیمت مناسبی برخوردار هستند. تقریبا به اندازه تایمرهای وارداتی آنالوگ. پس از نظر خرید بسیار خرید توجیه پذیری هستند. در زیربه طور خلاصه به هر کدام ازین مدل‌ها اشاره میکنیم.

تایمر کنترلر بلوتوثی:

این تایمر آب، همانطور که از اسم آن مشخص است، بلوتوثی میباشد. یعنی شما باید از طریق تلفن همراه و بلوتوث با آن ارتباط برقرار کنید. قریب به اکثر آنها دارای اپلیکیشن میباشند. شما میتوانید، برنامه هایی معمولا بدون محدودیت، برای آنها تعیین کنید. محدویت مهمی که دارند، رنج ارتباطی آنها میباشد. یعنی شما باید در محدوده 5 تا 8 متری دستگاه برای ارتباط با آن قرار داشته باشید. اگر فضای سبز شما خانگی میباشد، این مدل، میتواند انتخاب خوبی باشد.

تایمر کنترل اینترنتی:

این تایمرها، معمولا تحت وای‌فای کار میکنند. بعضا با سیم کارت. مزیت بزرگ این تایمرها، این است که شما میتوانید از هرجای دنیا، به دستگاه خود متصل شوید و آنرا کنترل کنید!. قیمت مناسب همراه با جذابیت ارتباط از هر جای دنیا، میتواند در نوع خوب انتخابی عالی باشد. مدل‌های مختلفی دارند. در تعداد خروجی ها محدودیتی ندارند. گاها تا شانزده خروجی نیز در بازار وجود دارند. در نهایت اگر شما، صاحب باغ و ویلا هستید، یا حتی فضای سبز خانگی دارید، این مدل انتخاب عالی میباشد. برای افرادی که معمولا خانه ییلاقی دارند نیز، انتخابی بجا است.
نکته مهمی که در این نوع تایمرها وجود دارد، معمولا نیاز به شیربرقی دارند. این قضیه از آنجایی بسیار مهم میشود که گاهی قیمت شیربرقی به اندازه تایمر میباشد!. پس قبل از خرید حتما به این قضیه توجه داشته باشید که آیا شیربرقی احتیاج دارند یا خیر؟.

اگر با شیر برقی آب آشنایی ندارید، مقاله تخصصی مارا در این زمینه بخوانید.

تایمر آبیاری وای فای
تایمر کنترلرهای پیامکی:

اگر صاحب باغ و ویلا هستید، این مدل تایمر آبیاری، یک انتخاب ایده آل برای شما میباشد. کارکرد این نوع تایمرها، بر مبنای پیامک میباشد. از هر کجای دنیا قابل کنترل هستند. در هر زمانی قابل ارتباط هستند. امنیت بالای آنها به همراه عدم نیاز به اینترنت و قیمت معقول، این نوع تایمر را به انتخابی سطح بالا تبدیل میکند. از مدل‌های اینترنتی مصرف شارژ بسیار کمتری دارند. این مدل‌ها معمولا باتری خور نیستند. چراکه باتری آمپر بالایی برای مصرف نیاز دارند. در برنامه دهی،هیچگونه محدودیتی ندارند. به قطعی اینترنت و سرور و… ارتباطی ندارند و در مکانی که آنتن‌دهی مناسبی داشته باشد، بسیار جوابگو هستند.

این نوع تایمرها را میتوان برای مصارف صنعتی، پمپهای آب، وسایل برقی و کنتاکتورهای سه فاز استفاده کرد. به همراه شیربرقی، محدودیتی در سایز لوله نخواهند داشت. یکی از بزرگترین مزیت‌های این نوع تایمرها، همین کنترل انواع وسایل برقی میباشد. که باعث میشود در مناطق گرمسیر، برای کنترل سرمایش از آنها استفاده کرد.

تایمر کنترل ریموتی:

اگر شما دارای زمین کشاورزی هستید، این مدل انتخابی مناسب برای شما میباشد. به دلیل اینکه کشاورز، معمولا در زمین خود حضور دارد، بیشترین نیاز آنها، به قطع و وصل پمپ آب میباشد. کشاورز برای خاموش و روشن کردن پمپ آب، نیازی به رفت‌وآمد طولانی نخواهد داشت. از طرفی قیمت کنترلرهای ریموتی مناسب بوده و میتوان به هر وسیله برقی متصل کرد. محدودیتی که برای این مدل تعریف میشود، محدوده کاری میباشد. چرا که مدل ریموت آن باید، بُرد بالایی داشته باشد.

تایمر آبیاری و آینده جذاب آن مقالات تایمر آبیاری

تایمر های آبیاری هوشمند، چه مدل‌هایی میباشند؟

به طور کلی در تعریف یک محصول هوشمند، این نکته مهم است که آن دستگاه تصمیمی هوشمند برای شما بگیرد. دراین زمینه خاص، اگر تایمر آبی، دارای سنسور باشد، میتوان گفت هوشمند است. معمولا تایمرهای این دسته با سنسورهای رطوبت خاک همراه هستند. چرا که مهمترین عنصر تصمیم‌گیری برای آبیاری گیاه، رطوبت خاک میباشد. طرز کار این مدل، براساس رطوبت خاک میباشد. یعنی بطور ساده، اگر رطوبت خاک از حدی کمتر شود، آبیاری را شروع میکند. و اگر از حد خاصی بالاتر رود، آبیاری را پایان میدهد. این عمل به طور ساده، هوشمند بودن تایمر را توجیه میکند. معمولا قیمت این نوع تایمرها بالاتر میباشد. اما اگر صاحب ویلا و باغ یا صاحب گلخانه هستید، یا حتی صاحب یک گلدان معمولی هستید، میتوانید ازین مدلها استفاده کنید.

سنسورهای دیگری که میتوان برای این مدل‌ها، نام برد. سنسورهای رطوبت هوا، دمای هوا، سنسور تشخیص آب، فشار آب، تشخیص آب منبع و استخر و… ازجمله آنها میباشد.

آینده تایمر آبیاری، هوش مصنوعی چه نقشی خواهد داشت؟

ایده‌های زیادی دراین زمینه وجود دارد.ولی چیزی که قطعی است، سرنوشت بخش کنترل آبیاری هوشمند، به اینترنت اشیا و هوش مصنوعی گره خورده است.
تصور کنید، به دستگاه خود میگویید آخر هفته به فضای سبز خواهم رفت. با دوستانم در آنجا شام میخورم. دستگاه شما به گونه‌ای برنامه آبیاری را تنظیم میکند که آخر هفته آنجا خیس نباشد!. رطوبت نباشد!. سنسورهای تجهیز شده به دستگاه شما، نیاز خاک به کود را بررسی کرده و به شما اطلاع میدهد. حتی لینک خریدی را برای شما آماده میکند تا فقط تایید نهایی را انجام دهید!. این قدرت هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است. بزودی دستگاه‌هایی فرا میرسید که بسیار بیشتر از یک تایمر آبیاری عمل میکنند. یک باغبان کامل هستند. چه میتوان گفت؟ وقتی که روزانه گجت‌های هوشمندتر و قوی‌تر از قبل وارد بازار میشوند. امیدواریم در هر شرایط اقتصادی، کشورمان ازین تکنولوژی‌ها محروم نشود. به امید روزهایی با تکنولوژی‌های بدون محدودیت.

به کانال تلگرام ما بیپوندید.